Zapraszamy chętnych na treni...

FAQ: często zadawane pytania

FAQ (często zadawane pytania) – zbiory często zadawanych pytań i odpowiedzi na nie, mające na celu udzielenie Państwu pomocy bez konieczności angażowania do tego jakichkolwiek osób. W przypadku gdy Państwa pytanie nie znalazło się na liście prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny.

Czym jest esport? I co powinni o nim wiedzieć rodzice?

Termin „esport” odnosi się do gier wideo rozgrywanych w trybie rywalizacji przez dwóch lub więcej przeciwników – coraz częściej przez profesjonalnych graczy w celu uzyskania korzyści finansowych przed publicznością, zarówno w trybie online, jak i offline. Organizowane są zawody oparte na grach wieloosobowych o charakterze strategicznym, bojowym lub sportowym, z regułami, sędziami oraz widzami.

Czym jest esport?

Esport to zasadniczo gry wideo bazujące na rywalizacji zespołowej: mecze gracz-gracz, w których uczestnicy grają przeciwko sobie w gry na konsoli lub PC, aby pokonać przeciwnika i wygrać. Łączą w sobie szereg umiejętności poznawczych, społecznych w usportowionym środowisku.

Granie w grę wideo to nie to samo, co esport. To, co sprawia, że coś jest esportem, w dużej mierze sprowadza się do elementów współpracy, rywalizacji i osiągania założonych celów.

W turniejach można brać udział zarówno na poziomie amatorskim, jak i zawodowym. Mecze są zwykle transmitowane na żywo na platformach takich jak Twitch, umożliwiając widzom oglądanie na żywo online.

W jakie gry, gra się w esporcie?

Istnieje ponad 30 różnych gier esportowych, w tym tytuły okołosportowe, takie jak FIFA i Rocket League; strzelanki, takie jak Counter-Strike, Call of Duty, Fortnite; gry na arenie bitewnej, takie jak League of Legends, Dota 2; gry strategiczne jak Starcraft 2, czy Hearthstone; jak również gry otwartego świata takie jak Minecraft, czy Roblox.

Jakie jest powiązanie esportu ze sportem tradycyjnym?

Wbrew nazwie, esport niekoniecznie jest sportem. Może mieć wspólne elementy z tradycyjnymi sportami (bycie najlepszym, gra o zwycięstwo, oglądanie meczów, posiadanie fanów itp.), ale generalnie esport jest obecnie klasyfikowany jako gra podobna do szachów. Różne kraje mogą go różnie klasyfikować, w Polsce esport mieści się szerokiej definicji sportu ukształtowanej przez Ministerstwo Sportu, a zawodnicy esportowi mogą otrzymywać nawet stypendia sportowe.

Natomiast my w Legia Esport Schools łączymy esport ze sportem i dzieci poza zajęciami przy komputerach, mają możliwość wzięcia udziału w interdyscyplinarnych zajęciach sportowych pod okiem profesjonalnych trenerów Legii.

 

Dlaczego dziecko może chcieć zostać graczem esportowym?

Wiele dzieci bardzo lubi grać w gry wideo i możliwe, że w przyszłości będą chciały rozpocząć karierę w czymś, co ich pasjonuje i co lubią robić przekładając to na pracę, a co za tym idzie, ciężkie ćwiczenia. Mogą być podekscytowani perspektywą sławy, nagrodami pieniężnymi, możliwością odwiedzenia różnych krajów lub spotkania z ludźmi o podobnych poglądach. Esport na stałe wszedł do mainstreamu, a dzisiejszy świat esportu posiada wielu idoli, którzy inspirują dzieci i nastolatków.

Co jeśli moje dziecko będzie chciało zostać profesjonalnym graczem esportowym?

Ważne jest, aby wspierać i wyrażać zainteresowanie pasją swojego dziecka. Najważniejsze jest znalezienie odpowiedniego balansu pomiędzy życiem szkolnym, esportowym, sportowym i towarzyskim. Najważniejsze to znalzienie złotego środka pomiędzy rozsądnym rozwijaniem pasji do gier, a zdrowym podejściem do rozwijania innych aspektów jego życia. W Legia Esport Schools bardzo wspieramy w tym rodziców!

Zawodników esportowych, nie należy mylić ze streamerami i YouTuberami, którzy tworzą rozrywkowe dla swoich widzów, aczkolwiek niektórzy z nich mogą być sami skoncentrowani na rywalizacji lub nawet być najlepszymi esportowcami.

Jak mogę się upewnić, że moje dziecko nie ma dostępu do nieodpowiednich gier?

Nie ma ustawowych ograniczeń co do uniemożliwienia nieletnim dzieciom oglądania gier wideo z ograniczeniami wiekowymi – zezwolenie dziecku na oglądanie gry w wieku 18+ nie jest przestępstwem ustawowym. Jednak odpowiedzialne organizacje esportowe proszą o datę urodzenia użytkownika i wykorzystują ocenę PEGI jako wskazówkę. Porozmawiaj ze swoim dzieckiem, aby dowiedzieć się, w jakie gry grają i oglądają, online i sprawdź ocenę PEGI.

Przy doborze gier warto kierować się indywidualnym rozwojem emocjonalnym dziecka. Pod nadzorem i przy zachowaniu odpowiednich trybów możliwy jest odpowiedzialne wdrożenie dziecka i nastolatka nawet w bardziej skomplikowane gry, dedykowane dla starszych. Podobną analogię możemy zastosować do filmów, czy zabawek.

Skąd mam wiedzieć, czy esport będzie mieć pozytywny wpływ na moje dziecko?

Wprowadzenie zdrowych esportowych nawyków od najmłodszych lat z pewnością na bardziej zrównoważony rozwój dziecka i nastolatka w świecie gier, który właściwie dla wszystkich dzieci i nastolatków staje się w pewnym momencie bardzo ważny.

Esport, jako działalność cyfrowa, powinien oczywiście odbywać się z umiarem, jako część zrównoważonego i zdrowego stylu życia. Jedna lub dwie godziny przed ekranem każdego dnia lub co dwa dni są tutaj najlepszą praktyką. Najlepsi gracze esportowi trzymają się twardych harmonogramów dotyczących nie tylko cyfrowej rozgrywki, ale również siłowni, ćwiczeń, diety czy snu.

Jaki jest wpływ esportu na rozwój dziecka?

Wpływ esportu na rozwój poznawczy i społeczny młodego człowieka
• Umiejętność szybkiej analizy i podejmowania decyzji
• Praca zespołowa i nauka drużynowości
• Rozwój komunikacji i przetwarzania informacji
• Rozwiązywanie problemów i rozwój umiejętności strategicznych
• Zwiększona pewność siebie i w konsekwencji socjalizacja wśród graczy
• Umiejętność ćwiczenia ważnych „umiejętności miękkich” (komunikacja, współpraca, krytyczne myślenie i kreatywność)
• Poprawiona koordynacja psycho-ruchowa
• Lepsza uwaga i ostrość wzroku
• Ulepszone podstawowe przetwarzanie obrazu i funkcji wykonawczej
• 91% rodziców twierdzi, że gry mają pozytywny wpływ na ich dzieci
• 84% graczy twierdzi, że gry pomagają im łączyć się ze znajomymi

Jak gry wpływają na rozwój emocjonalny dzieci i młodzieży?

W badaniach zidentyfikowano kilka korzyści i umiejętności, które promują esport, w tym myślenie strategiczne, podejmowanie decyzji, praca zespołowa, komunikacja, przywództwo i pewność siebie. Umiejętności te są uniwersalne i mogą przynosić korzyści dzieciom w innych dziedzinach, takich jak nauka w szkole, sporty fizyczne i ogólne samopoczucie.

Gry esportowe mogą pomóc w rozwoju mózgu dzieci. W grach trzeba analizować, współpracować, planować i próbować różnych podejść do rozwiązania problemu, co pozwala dziecku na naukę umiejętności radzenia sobie z trudnościami oraz szukania skutecznych rozwiązań. W grach dzieci i młodzież zyskują też możliwość kreatywnego wyrażania siebie, swojej osobowości i zainteresowań. Gry wideo nie muszą być określane jako „edukacyjne”, aby pomóc dzieciom w nauce podejmowania decyzji, stosowania strategii, przewidywania konsekwencji czy wyrażania swojej osobowości.

Treść niektórych gier wideo może zachęcić dzieci do czytania i poszukiwania informacji. Gry mogą wzbudzić zainteresowanie dziecka historią świata, geografią, starożytnymi kulturami i stosunkami międzynarodowymi. Co więcej, te gry często pozwalają dzieciom projektować i realizować swoje potrzeby samorealizacji, pomagając im zdobyć kreatywne i techniczne umiejętności podczas zabawy.

Uczestnicy rozgrywek esportowych przyjmują role liderskie, przywódcze, którymi się naturalnie wymieniają, w zależności od tego, kto ma określone umiejętności potrzebne w danej sytuacji. W badaniach przeprowadzonych przez Nicka Yee z Centrum Badawczego Palo Alto, stwierdzono, że gry esportowe sprzyjają uzyskiwaniu umiejętności przywódczych, takich jak przekonywanie i motywowanie innych oraz mediowanie w sporach. Gry esportowe oferują dzieciom i nastolatkom rzadką okazję do uczestniczenia, a czasem przewodzenia, w zróżnicowanym zespole w różnym wieku. Nie ma znaczenia ile masz lat, jeśli możesz poprowadzić drużynę do zwycięstwa.

Badanie eksperymentalne opublikowane w Creativity Research Journal wykazało związek między niektórymi grami wideo a kreatywnością. 353 uczestników grało w Minecrafta z instrukcją lub bez, oglądało program telewizyjny lub grało w wyścigi samochodowe. Naukowcy odkryli, że ci, którzy grali w Minecrafta bez instrukcji, wykonywali kolejne zadania z największą kreatywnością – być może dlatego, że mieli największą swobodę samodzielnego myślenia podczas gry, uważają naukowcy.

Mniej więcej jedna trzecia dzieci biorących udział w badaniu twierdzi , że grało w gry wideo po części dlatego, że lubiły uczyć innych, jak grać. Niektóre dzieci uzyskują status dzieci, które wiedzą, jak pokonać najtrudniejsze części gry. Nauczanie innych buduje umiejętności społeczne i komunikacyjne, a także cierpliwość.

Czy gry izolują dzieci od społeczeństwa?

Gry esportowe powinny być traktowane jako aktywność społeczną, a nie izolującą. Gry wideo tworzą wspólną płaszczyznę do nawiązywania przyjaźni i zapewnienia zorganizowanego czasu z przyjaciółmi. To normalne i zdrowe dla dzieci i młodzieży, zwłaszcza chłopców, gdzie konkurowanie z rówieśnikami jest często utożsamianie ze statusem i uznaniem. Chęć rywalizacji i wygrywania jest jednym z najpopularniejszych powodów grania w gry wideo. Gry wideo są bezpiecznym miejscem do wyrażania pragnień rywalizacji, a jednocześnie wyrównują szanse i eliminują wszelkie bariery fizyczne.

Jak esport wpływa na naukę?

Oczywiście we wszystkim trzeba zachować umiar i dla dzieci, czy nastolatków nauka szkolna powinna być priorytetem.

Okazuje się, że gracze, którzy uczestniczą w programach esportowych, są bardziej zainteresowani przedmiotami ścisłymi (nauka, technika, inżynieria, matematyka) i mają lepsze średnie ocen. Esport pomaga im też nawiązywać lepsze kontakty z innymi uczniami i nauczycielami.

Jak gry video wpłyną na przyszłość mojego dziecka?

Oprócz korzyści poznawczych i rozwojowych, esport może zapewnić nowe, ekscytujące zajęcia, pozwalając na wszechstronny rozwój umiejętności i poznawanie nowych osób chociażby poprzez udział w turniejach. Rozwój poprzez esport jest w stanie przygotować dzieci i nastolatków do pracy w nowoczesnym świecie, gdzie nabyte poprzez esport umiejętności są bardzo przychylnie traktowane przez pracodawców w obszarach związanych z zarządzaniem, informatyką, sztuczną inteligencją, machine learning, czy szeroko pojętą analityką biznesową.

Jak spędzać czas efektywnie na treningu esportowym?

Kluczowy jest zrównoważony rozwój, który najbardziej wydajny jest pod okiem specjalistów. Najważniejszy jest umiar, ciągła analiza swojej ścieżki rozwoju, wyciąganie wniosków i poprawianie błędów. Realizując zorganizowane programy esportowe, znacząco skracamy czas, który dziecko potrzebuje na zgłębienie tajników danej gry, które są konieczne do dalszego mądrego rozwoju w oparciu o uznane metodologie.

Na jakim sprzęcie najlepiej jest grać?

Właściwie wszystkie gry esportowe rozgrywane są na komputerach, ze względu na o wiele większą precyzje kontrolerów (myszka i klawiatura), która pozwala na stworzenie skomplikowanego i bardzo precyzyjnego układu sterowania w danej grze, przy wykorzystaniu złożonych sekwencji klawiszy. Ta złożoność eliminuje losowość i pozwala na bardzo zaawansowane doskonalenie swoich umiejętności i zapewnia możliwość uczciwej rywalizacji, gdzie o zwycięstwie decydują niemal wyłącznie umiejętności indywidualne i drużynowe, a pierwiastek losowości i szczęścia jest eliminowany.

Gry konsolowe i mobilne są dla dzieci pierwszym punktem styku z grami video, ze względu na prostotę budowy kontrolera. Jednakże takie gry służą głównie rozrywce, aniżeli rywalizacji esportowej – poza kilkoma wyjątkami i grami okołosportowymi, gdzie używanie pada pozwala na bardziej precyzyjne sterowanie swoim avatarem (m.in. FIFA, Rocket League).

Czy regularne treningi mogą mieć wpływ na jakieś wady postawy/możliwości kontuzji?

Jak w każdym sporcie, uprawianie esportu na poziomie wyczynowym niesie za sobą ryzyko kontuzji, gdy trening prowadzony jest nieprawidłowo. Natomiast minimalizujemy je poprzez odpowiedni dobór sprzętu (nowoczesny monitor z wysokim odświażaniem, ergonomiczny fotel), jednostek treningowych (lepsze krótkie intensywne interwały, niż spędzanie całego dnia przed komputerem) oraz poprzez łączenie zmagań z zajęciami sportowymi, które są nieodłączną rutyną przy treningu esportowym.

 

Ile czasu/treningów potrzeba żeby wejść na określony poziom w grze esportowej?

Podobnie jak we wszystkich dziedzinach mówi się, że potrzebne jest 10 tysięcy godzin, aby zostać mistrzem. W Legia Esport School ten trening jest o wiele bardziej efektywny, dzięki czemu trenując regularnie nawet 1,5h w tygodniu na Łazienkowskiej + poświęcając 2-3 godziny własnego treningu w domu, dziecko jest w stanie rozwijać się kilkukrotnie szybciej.

MULTIMEDIA
LOKALIZACJE LEGIA ESPORT SCHOOLS
Legia eSport Schools

Liczba zawodników: 100

Liczba lokalizacji: 1

Liczba drużyn: 10

zobacz całą mapę
Legia eSport Schools na Youtube